0 532 170 67 53 - 0538 949 78 94

Sosyal Medyada Biz}

Zeni Rafting - Rize
Doğa sporları konusunda 10 yıllık tecrübe ve deneyime sahip olan ekibimizle birlikte 2008 yılında Zeni ismi adı altında firmamızı kurduk. Yeni ismimizle birlikte uluslararası standartlara uygun ekipmanlarımız , Rize'de rafting konusunda eğitim almış sertifikalı personelimizle birlikte rafting turlarını daha eğlenceli hale getirdik.
TÜMÜNÜ GÖR

Parkurlar

Doğu Karadeniz’de yer alan akarsularımızdan birisi olan Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir.

Parkur 
Rize – Ardeşen kara yolundan, güneye çıkan karayolu takip edilerek 22. km. de Çamlıhemşin ilçesine ulaşılır. Çamlıhemşin’in yaklaşık 1 km. güneyinden parkura başlanılabilinir. (km:0) 5. kilometrede iri kayalara dikkat edilmelidir. 7. km, 8. Km ve 9. kilometrede tehlike arz eden geçişler olduğu için suyun iyi incelenmesi gerekir. 12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik vermektedir. Parkuru, Fırtına deresinin Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerinde bitirmek mümkündür.

Yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde yerler vardır. Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir. Fırtına Deresi bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.

Kısa Parkur

1

Tura katılmak için geldiğinizde, bir çay ikram ederek parkur ve program ile ilgili kısaca bilgilendirme yapılır. Çayımızı yudumladıktan sonra, hemen alanımızda bulunan giyinme kabinlerimizde üzerinize giyeceğiniz şort veya mayo ve uygun kıyafetler giyinilerek hazırlık yapılır. Görevlimizce verilen can yeleği, kask ve ayakkabı, kürek vs. hazırlık tamamlandıktan sonra sözleşme kuralları içeren, evrak imzalanır ve ödemeler yapılır. Hemen bulunduğumuz noktada bulunan alanda, görsel bilgilendirme (info) verilir. Bilgilendirmenin içeriği; bota biniş şekli, kürek tutuş, sporcu uyumu, yönlendirme, acil durumlar şeklinde oluşur. ortalama rafting iniş süremizin 30 dk. Olan parkurumuza başlamak için servis araçlarımızla start olan Şen yamaç köyü köprüsüne varıyoruz.

Zorluk derecesi 1-2 olan parkurumuz, Yamaç dere köyü eteklerine doğru son bulur. Eğlencesi iyi olan parkur, genelde vakti kısıtlı olanlar tarafından tercih edilir. Parkur sonunda isteyen yoluna oradan devam edebilir. İsteyen servis araçlarımızla birlikte tesisimize dönüp, giyinme v.s. tamamlar fotoğraf ekibimizin parkur boyunca çektiği o güzide fotoğraflar slayt olarak size sunar. Fotoğraflarımızı isteğe bağlı olarak kart veya CD olarak satın alabilirsiniz.

 

Orta Parkur

3

Tura katılmak için geldiğinizde, bir çay ikram ederek parkur ve program ile ilgili kısaca bilgilendirme yapılır. Çayımızı yudumladıktan sonra, hemen alanımızda bulunan giyinme kabinlerimizde üzerinize giyeceğiniz şort veya mayo ve uygun kıyafetler giyinilerek hazırlık yapılır.

Görevlimizce verilen can yeleği, kask ve ayakkabı, kürek vs. hazırlık tamamlandıktan sonra sözleşme kuralları içeren, evrak imzalanır ve ödemeler yapılır. Hemen bulunduğumuz noktada bulunan alanda, görsel bilgilendirme (info) verilir. Bilgilendirmenin içeriği; bota biniş şekli, kürek tutuş, sporcu uyumu, yönlendirme, acil durumlar şeklinde oluşur. hemen bulunduğumuz rafting tesisimizin önünden hareket edilir. Başlangıçtan beri eğlenceli bir parkurdan geçişi olan orta parkur zorluğu 2-3 derecedir. Hava şartlarına göre, zorluluk derecesi değişiklik göstermekle  birlikte, 2-3 bazen 4 şeklinde olmaktadır. Parkurumuzun akışı, finiş noktası olan Yamaç dere köyü eteklerinde  son bulur. Servis araçlarımızla başlamış bulunduğumuz ZeniRafting tesislerine dönüş yapılır.  Sizler giyiminizi tamamlayana kadar, fotoğraf ekibimizin parkur boyunca çektiği o güzide fotoğraflar slayt olarak size sunulur.

Fotoğraflarımızı isteğe bağlı olarak kart veya CD olarak satın alabilirsiniz.

 

Uzun Parkur

2

Tura katılmak için geldiğinizde, bir çay ikram ederek parkur ve program ile ilgili kısaca bilgilendirme yapılır. Çayımızı yudumladıktan sonra, hemen alanımızda bulunan giyinme kabinlerimizde üzerinize giyeceğiniz şort veya mayo ve uygun kıyafetler giyinilerek hazırlık yapılır. Görevlimizce verilen can yeleği, kask ve ayakkabı, kürek vs. hazırlık tamamlandıktan sonra sözleşme kuralları içeren, evrak imzalanır ve ödemeler yapılır. Hemen bulunduğumuz noktada bulunan alanda, görsel bilgilendirme (info) verilir. Bilgilendirmenin içeriği; bota biniş şekli, kürek tutuş, sporcu uyumu, yönlendirme, acil durumlar şeklinde oluşur.

Genel Olarak çok rağbet gören uzun parkur, ortalama 7 kilometre  uzunluğundadır. Birçoğumuz parkur uzunluğunu avantaj olarak görse de önemli olan eğlenceli ve bol rapitli olmasıdır. Bu anlamda bu parkurun eğlenceli, hem de uzun olması ayrı bir değer katmaktadır. Suyun durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte, genelde rafting tesissimizin önünden start verilir. Ortalama 1 saat gibi zaman ortalaması olan bu parkurun sırasıyla Akdere, Yamaç dere, Şen yamaç Eteklerine doğru ilerler. Asilsan silah fabrikası önündeki çıkış noktasında parkurumuz son bulur. Tekrardan servis araçlarımızla başladığımız noktaya geri dönülür. Giyinme ve hazırlık sonrası  fotoğraf ekibimizin parkur boyunca çektiği o güzide fotoğraflar slayt olarak size sunulur.

Fotoğraflarımızı isteğe bağlı olarak kart veya CD olarak satın alabilirsiniz.

 

Profesyonel Parkur

4

Tura katılmak için geldiğinizde, bir çay ikram ederek parkur ve program ile ilgili kısaca bilgilendirme yapılır. Çayımızı yudumladıktan sonra, hemen alanımızda bulunan giyinme kabinlerimizde üzerinize giyeceğiniz şort veya mayo ve uygun kıyafetler giyinilerek hazırlık yapılır. Görevlimizce verilen can yeleği, kask ve ayakkabı, kürek vs. hazırlık tamamlandıktan sonra sözleşme kuralları içeren, evrak imzalanır ve ödemeler yapılır. Hemen bulunduğumuz noktada bulunan alanda, görsel bilgilendirme (info) verilir. Bilgilendirmenin içeriği; bota biniş şekli, kürek tutuş, sporcu uyumu, yönlendirme, acil durumlar şeklinde oluşur. Tüm hazırlığımız bitirip servis araçlarımıza bindikten sonra başlangıç noktası olan duygulu köyüne varılır. Profesyonel parkurun uzunluğu toplam 5 kilometredir. Bu parkurda iyi yüzme bilmek şarttır. Parkur 20 adetten fazla rapit (su çağlayanı) bulundurmaktadır. İyi yüzme bilmenin yanı sıra, en az daha önce bir kere rafting yapmış olmanız gerekmektedir. Slalom ağırlıklı olarak seyreden bu parkur, kısmen dar, kanyon geçişler bulunmaktadır.. Bu alana teknik bilgi ve yerimizi aldık mı hareket ediyoruz. Rehber kurallarının dikkate alınması çok önemli olduğu bu parkurumuzun en güzel özelliği ekstrem severlere ev sahipliği yapmasıdır, parkur  sırasıyla; Şehitlik, Köprüköy, Taşocağı eteklerinden geçilip, Zeni Rafting tesislerinde son bulur.

Sizler giyiminizi tamamlayana kadar, fotoğraf ekibimizin parkur boyunca çektiği o güzide fotoğraflar slayt olarak size sunulur. Fotoğraflarımızı isteğe bağlı olarak kart veya CD olarak satın alabilirsiniz.